Wentylacja grawitacyjna - wady i zalety
Wentylacja jest procesem polegającym na krążeniu powietrza między poszczególnym pomieszczeniem a tym, co znajduje się na zewnątrz.
Prawidłowo działająca wentylacja jest konieczna do tego, by ludzie i zwierzęta znajdujący się budynku mogli swobodnie oddychać, a urządzenia pracowały prawidłowo według swojego zastosowania.
Zgodnie z ustaloną Polską normą PN-83/B-03430, wszystkie budynki mieszkalne, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, muszą posiadać odpowiednią wentylację.
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wentylacji, stosowanym zarówno
w domach jedno lub wielorodzinnych jak i budynkach użyteczności publicznej, jest wentylacja grawitacyjna, zwana inaczej naturalną.
Mechanizm działania tej wentylacji polega na wykorzystywaniu różnicy ciśnień między przestrzenią ulegającą wentylacji a kanałem wentylacyjnym, który wchodzi do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze uchodzi przez specjalną kratkę wentylacyjną, a poprzez odpowiednie nawiewy np. okna, napływa czyste powietrze.
Nie zawsze jednak wentylacja ta działa prawidłowo, nie zapewniając tym samym stałego dostępu do świeżego powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Wentylacja grawitacyjna jest zależna od panujących warunków atmosferycznych.
Często w okresach letnich, z uwagi na wysoką temperaturę i słabszy podmuch wiatru, wentylacja ta ulega osłabieniu lub w ogóle do niej nie dochodzi, co przyczynia się do wdychania zanieczyszczonego powietrza pełnego dwutlenku węgla, powodującego gorsze samopoczucie.
Jeśli już możliwe jest wentylowanie poprzez otwarcie okna, trzeba się liczyć z napływającym hałasem z zewnątrz, pojawieniem się owadów w środku pomieszczenia i pyłem z ulicy.
Problemem może okazać się również okres zimowy i sezon grzewczy, gdzie jednocześnie wpuszczamy do środka powietrze o bardzo niskiej temperaturze i wypuszczamy powietrze o bardzo wysokiej. Powoduje to znaczne zużycie energii, a co za tym idzie, wzrastają koszty ponoszone za ogrzewanie pomieszczenia lub budynku.
Zatem istotnym problemem staje się tutaj brak możliwości kontroli i uzdatniania napływającego powietrza.

Opisując działanie i zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, nie sposób pominąć również korzyści, które wynikają z jej instalacji. Przede wszystkim jest dość prosta w budowie i znacznie tańsza na przykład od zaprojektowania i zbudowania wentylacji mechanicznej, jest tania w eksploatacji, koszty ponoszone przez jej użytkowników związane są jedynie z przeglądami kominiarskimi i czyszczeniem kominów, nie jest zależna od dopływu energii elektrycznej. Mając jednak na uwadze jej spore ograniczenia, warto zastanowić się już na etapie projektowania budynku, czy nie lepiej zainwestować w budowę wentylacji mechanicznej.