Wentylacja grawitacyjna – jak działa i czy jest wystarczająca?
W większości budynków starszego typu funkcjonuje wyłącznie wentylacja grawitacyjna. Dawniej nie znano bowiem innego sposobu na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Natomiast aktualnie coraz częściej okazuje się, że rozwiązanie to nie jest wystarczające. Poniżej wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa tradycyjna wentylacja oraz wskazujemy na jej zalety i ograniczenia.
Sposób działania wentylacji grawitacyjnej
Schemat działania naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji jest bardzo prosty. Powietrze z przestrzeni wentylowanej jest zasysane przez ciąg kominowy, którego przewód wychodzi na zewnątrz budynku. Natomiast czyste powietrze napływa do pomieszczeń przez specjalne nawiewy (np. przez okna).
Skuteczność wytworzonego w naturalny sposób obiegu jest różna, ponieważ jest to zależne m.in. od warunków atmosferycznych. W lecie, gdy temperatura jest wysoka, a podmuchy wiatru nieznaczne, dochodzi do osłabienia działania wentylacji grawitacyjnej. Wprawdzie wówczas możliwe jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza przez otwarte okna, ale i to wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Zalety wentylacji grawitacyjnej
Do zasadniczych zalet wentylacji grawitacyjnej należy prostota budowy instalacji. W związku z tym, że tego typu systemy są znane od wielu lat, większość fachowców potrafi je prawidłowo zaplanować i wykonać. Są to też instalacje tańsze w realizacji niż np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
Jednocześnie wentylacja grawitacyjna praktycznie nie generuje kosztów eksploatacyjnych. Do jej pracy nie potrzebna jest energia elektryczna, a jedyna czynność, o jaką zobowiązani są zadbać użytkownicy to czyszczenie kominów i okresowe przeglądy kominiarskie.
Wady wentylacji grawitacyjnej
W wielu przypadkach okazuje się, że wentylacja grawitacyjna jest za mało wydajna. Efektem tego zjawiska jest wątpliwa jakość powietrza w pomieszczeniach, a także zwiększające się zawilgocenie budynku. Przebywanie ludzi w takich warunkach jest niewskazane dla ich zdrowia i samopoczucia.
Ponadto należy uwzględnić, że obiegu powietrza powodowanego wentylacją grawitacyjną nie da się w żaden sposób kontrolować. Niemożliwe jest także uzdatnianie powietrza napływającego z zewnątrz.
Oprócz tego, naturalnie wywoływane ciągi wiążą się z przegrzewaniem się pomieszczeń w lecie i znacznymi ubytkami ciepła w zimie. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko mało skuteczne, ale również niezbyt ekonomiczne.
Czym zastąpić wentylację grawitacyjną?
Do prawidłowego funkcjonowania wentylacji we wszystkich budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej obliguje jedna z obowiązujących norm. W sytuacjach, gdy wentylacja grawitacyjna jest za mało wydajna, warto rozważyć rozprowadzenie w budynku wentylacji mechanicznej wyposażonej w rekuperator. Jest ona dużo korzystniejsza zarówno pod względem skuteczności, jak i w aspekcie jakości dostarczanego do wnętrz powietrza.
Darmową wycenę instalacji wentylacyjnych, ich fachowy projekt oraz profesjonalne wykonawstwo można uzyskać w firmie Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa). Wykwalifikowani pracownicy tej firmy chętnie przyjadą na miejsce montażu, doradzą najlepsze z możliwych rozwiązań i stworzą wentylację na miarę istniejących potrzeb.