Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to możliwe?
Z reguły klimatyzacja kojarzona jest z chłodzeniem pomieszczeń. Jednak znaczna część dostępnych aktualnie klimatyzatorów posiada także funkcję grzania, co pozwala wykorzystywać system całorocznie. Poniżej analizujemy, na ile wydajne i opłacalne jest ogrzewanie pomieszczeń za pomocą instalacji klimatyzacyjnych.
Ogrzewanie klimatyzatorem mieszkania, domu – jak to możliwe?
Właściwie każdy klimatyzator typu split jest rewersyjną pompą ciepła, co pozwala na odwrócenie jego działania. Oznacza to, że w lecie jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna grzeje. W zimie natomiast może zajść zjawisko przeciwne i jednostka wewnętrzna będzie grzać, a zewnętrzna chłodzić.
Zmiana funkcji z chłodzenia na ogrzewanie w klimatyzatorach, które są do tego przystosowane odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie urządzenia. To sprawia, że z przełączeniem sprzętu jest w stanie poradzić sobie nawet dziecko.
Klimatyzacja do ogrzewania domu, mieszkania – czy to się opłaca?
Nowoczesny klimatyzator inwerterowy pod względem opłacalności użytkowania może być rozwiązaniem konkurencyjnym dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. Tego typu klimatyzatory charakteryzują się bowiem wysoką energooszczędnością i doskonałą wydajnością.
Podejmując decyzję o montażu klimatyzacji, która ma służyć również do ogrzewania, warto uwzględnić współczynnik COP/SCOP klimatyzatora. Wartość ta informuje o ilości wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej, przy poborze jednostki energii elektrycznej (1kWh). Im współczynnik COP/SCOP jest wyższy, tym klimatyzator pracuje efektywniej.
Warto dodać, że klasyczna farelka oddaje ciepło dokładnie w takiej ilości, w jakiej zużywa energię. Tymczasem klimatyzator przy tym samym zużyciu jest w stanie wygenerować ponad trzykrotnie więcej ciepła.
Ciepło z klimatyzatora – ograniczenia
Ogrzewanie klimatyzacją jest idealnym rozwiązaniem w okresach przejściowych (wiosenno-jesiennych). W tym zakresie nikt nie jest w stanie podważyć wydajności, sprawności i efektywności energetycznej klimatyzatorów. Urządzenia te jako alternatywne źródła ciepła (montowane jako dodatkowe) sprawdzają się znakomicie.
Pewne ograniczenia niesie zimowy klimat i zakres temperatury zewnętrznej, w jakiej klimatyzatory są w stanie pracować. Generalnie im temperatura na zewnętrz jest wyższa, tym szersze możliwości klimatyzacji odnośnie grzania. Wraz ze spadkiem temperatur – urządzenia stają się mniej wydajne.
Większość zewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych jest przystosowana do pracy w temperaturze do -15°C. Po przekroczeniu tego progu klimatyzator wyłącza się i przestaje działać. Trzeba jednak zauważyć, że w polskim klimacie tak solidne mrozy występują coraz rzadziej.
Dobór i montaż klimatyzatora do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń
Prawidłowy dobór klimatyzatora, który ma być wykorzystywany całorocznie (do chłodzenia i ogrzewania) wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu czynników. Kwestię tę najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanym instalatorom, którzy obliczą potrzebną moc urządzenia i przeanalizują możliwości techniczne montażu. Tego typu usługi (wraz z bezpłatną wyceną instalacji) oferuje np. firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa), dysponująca szerokim asortymentem klimatyzatorów i wysoce profesjonalną kadrą pracowniczą.