Klimatyzatory kasetonowe – jak działają i czym się charakteryzują?
Cechą charakterystyczną klimatyzatorów kasetonowych jest to, że montuje się je w konstrukcji sufitów podwieszanych. Technologicznie są to bardzo dobre urządzenia, ale podobnie jak wszystkie pozostałe – nie są całkowicie pozbawione wad. Poniżej przybliżamy specyfikę tych sprzętów.
Klimatyzator kasetonowy – charakterystyka urządzenia
Większość klimatyzatorów kasetonowych to urządzenia typu split (składające się z dwóch jednostek: zewnętrznej w postaci skraplacza i wewnętrznej w formie parownika). Jednak niektóre z nich mają możliwość dystrybucji schłodzonego powietrza do pomieszczenia sąsiadującego z pomieszczeniem klimatyzowanym.
Klimatyzatory tego typu chłodzą, ogrzewają, a także oczyszczają powietrze we wnętrzach (po wyposażeniu ich w odpowiedni filtr). Są wydajne i energooszczędne. Mogą mieć nawiew jedno-, dwu- lub czterokierunkowy. Do najbardziej efektywnych należy zaliczyć sprzęty czterokierunkowe, tj. rozprowadzające powietrze w sposób równomierny.
To, co jest najbardziej typowe dla klimatyzatorów kasetonowych, to sposób ich montażu. Jak zostało to już wspomniane na wstępie – jednostka wewnętrzna umieszczana jest w suficie podwieszanym. Jej rozmiar i budowa jest dostosowana do rozstawu stelaża stosowanego pod tego typu zabudowy.
Gdzie stosować klimatyzatory kasetonowe?
Pewnym ograniczeniem klimatyzatorów kasetonowych jest to, że prawidłowy nawiew powietrza wymaga odpowiedniej wysokości pomieszczenia. To powoduje, że urządzenia tego typu częściej znajdują zastosowanie w przestrzeniach publicznych niż mieszkalnych. Są powszechnie stosowane np. w biurach, centrach konferencyjnych, hotelach i innych obiektach ogólnej użyteczności.
Nie oznacza to jednak, że klimatyzatory kasetonowe zupełnie nie nadają się do stosowania w domach i mieszkaniach. Chęć ich posiadania wynika zwłaszcza z charakterystycznej budowy urządzenia, pozwalającej na sprytne ukrycie jednostki wewnętrznej. Na widoku pozostaje jednie jej najatrakcyjniejsza część, którą można łatwo dopasować do istniejącej aranżacji wnętrza.
Montaż i serwis klimatyzatorów kasetonowych
Montaż klimatyzatora kasetonowego przebiega podobnie, jak wszystkich innych typów urządzeń chłodniczych, ale wymaga większej precyzji i dokładności. Jednostka wewnętrzna musi bowiem zostać osadzona w suficie, tak aby klimatyzowana przestrzeń nie straciła na walorach wizualnych.
Jednocześnie od prawidłowo przeprowadzonego montażu zależy późniejsza wygoda użytkowania i serwisowania klimatyzatora. Czynności instalacyjne najlepiej jest w tym przypadku powierzyć autoryzowanemu montażyście. Do kontaktu i współpracy w zakresie doradztwa, montażu oraz serwisu klimatyzatorów kasetonowych zaprasza firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa) – jeden z liderów w branży klimatyzacyjnej.