Wentylacja mechaniczna - zalety i wady
Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Kontrolowany system wymiany powietrza z możliwością odzysku ciepła nazywany jest również rekuperacją. W nowych budynkach instalacje tego typu są już właściwie standardem. Na ogół inwestycje w nie są korzystne, ale należy pamiętać, że wentylacja mechaniczna nie jest też całkowicie pozbawione wad.
Wentylacja mechaniczna – jak działa ten system?
Instalacja wentylacji mechanicznej składa się z sytemu kanałów nawiewno-wywiewnych oraz urządzenia zwanego rekuperatorem. Ruch powietrza jest w tym przypadku wymuszany nie przez ciąg kominowy, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, a przez rekuperator. Urządzenie to nawiewa świeże powietrze do pomieszczeń i usuwa z nich powietrze zużyte. Dzięki oddzielnemu przepływowi, powietrze nawiewane nie miesza się z wywiewanym i jest dodatkowo oczyszczane.
Cechą charakterystyczną wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła, polegający na wstępnym podgrzewaniu chłodnego i pochodzącego z zewnątrz powietrza. Za odzyskiwanie energii cieplnej odpowiada wymiennik znajdujący się w rekuperatorze. Wymienniki o najwyższej sprawności pozwalają odzyskać nawet ponad 90% ciepła, które przy wentylacji grawitacyjnej trafiłoby poza budynek.
Zalety wentylacji mechanicznej
Wspominany powyżej odzysk ciepła to najistotniejsza zaleta systemów rekuperacyjnych. Wstępne podgrzewanie nawiewanego do pomieszczeń powietrza oraz brak konieczności otwierania okien daje możliwość znaczącej oszczędności w zużyciu energii cieplnej. W rzeczywistości rekuperacja pozwala zaoszczędzić około 50% kosztów generowanych przez sezon grzewczy.
Na korzyść wentylacji mechanicznej przemawia też komfort codziennego funkcjonowania w budynku, który jest w nią wyposażony. System ten zdecydowanie poprawia mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Powietrze, którym oddychamy jest świeże, oczyszczone z zanieczyszczeń i pozbawione przykrych zapachów. Natomiast wilgotność utrzymuje się na właściwym poziomie.
Kolejna kwestia to skuteczność sytemu. O ile wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest wystarczająca, o tyle działanie rekuperacji można kontrolować i dostosowywać do potrzeb. Dzięki temu unikamy powstawania wilgoci we wnętrzach, nie musimy korzystać z tradycyjnego sposobu wietrzenia podczas niesprzyjającej aury i zawsze możemy pozostawać w otoczeniu sprzyjającym naszemu zdrowiu.
Wady wentylacji mechanicznej
Mino licznych pozytywów, wentylacja mechaniczna nie jest jednak rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Największą jest początkowy koszt realizacji tego przedsięwzięcia. Zaprojektowanie i wykonanie specjalnych kanałów wentylacyjnych, montaż nawiewników oraz zakup rekuperatora to większy wydatek niż wybudowanie tradycyjnego ciągu kominowego.
Należy też zdawać sobie sprawę, że rekuperator zasilany jest energią elektryczną, a to generuje określone koszty eksploatacyjne. Ponadto urządzenie trzeba serwisować, wymieniać filtry i cyklicznie czyścić kanały, co również nie jest bez znaczenia dla domowego budżetu.
Opłacalność inwestycji w wentylację mechaniczną
Choć początkowy koszt inwestycji w wentylację mechaniczną jest spory, to wydatki zwracają się już po kilku latach. To skutek odzysku ciepła. Dodatkowo na korzyść tej instalacji przemawia wysoki komfort funkcjonowania w budynku.
Wentylacja mechaniczna wymaga jednak profesjonalnego zaprojektowania i fachowego wykonawstwa. Najlepiej jest zaplanować ją już na etapie budowy. W powyższym zakresie pomocą służy firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa) – jeden z liderów na rynku instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych.