Jak działa klimatyzacja? Schemat działania klimatyzacji
Klimatyzacja to dość prosty system pod względem sposobu działania. Jego funkcjonowanie można w skrócie porównać do pracy domowej lodówki. W uproszczeniu wygląda to tak, że czynnik chłodniczy przepływający rurami pobiera energię z jednej jednostki klimatyzatora, aby następnie przekazać ją drugiej jednostce tego urządzenia. Poniżej bardziej szczegółowy schemat działania klimatyzacji.
Jak działa klimatyzacja i jej budowa
Instalacja klimatyzacyjna składa się z następujących elementów:
• Jednostka wewnętrzna – w klimatyzatorach typu split umieszcza się w niej jedynie parownik i wentylator wymuszający przepływ powietrza. Z tego miejsca dystrybuowany jest na pomieszczenie chłód. Jest to też jednocześnie element pochłaniający powietrze ciepłe.
• Miedziane rury – to w nich krąży czynnik chłodniczy przenoszący ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu zewnętrznego.
• Jednostka zewnętrzna – w niej umieszczony jest skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny (elementy pracujące głośniej) oraz drugi wentylator powietrza. W wyniku sprężenia czynnika chłodniczego, ciepło zostaje oddane wentylatorem na zewnątrz.
• Czynnik chłodniczy – ciekły i zimny czynnik (po sprężeniu) powraca do jednostki wewnętrznej, gdzie następnie zostaje rozprężony, aby móc ponownie pobrać ciepło z powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Schemat działania klimatyzacji wraz z jej możliwości
Nowoczesne klimatyzatory to coraz częściej urządzenia wielofunkcyjne. Ich możliwości to:
• Chłodzenie pomieszczeń – funkcja najbardziej podstawowa i umożliwiająca poprawę komfortu termicznego w lecie. Za pomocą klimatyzatora można precyzyjnie kontrolować i dostosowywać do potrzeb temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
• Ogrzewanie – większość oferowanych aktualnie klimatyzatorów to tzw. rewersyjne pompy ciepła. Dzięki temu możliwe jest odwrócenie procesu chłodzenia do funkcji ogrzewania i korzystanie z komfortu termicznego także poza sezonem letnim.
• Wentylacja – klimatyzację można zintegrować z instalacją wentylacyjną (kiedy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie). Integracja systemów gwarantuje stałą wymianę powietrza zużytego na powietrze świeże.
• Oczyszczanie – zachodzi dzięki wyposażeniu klimatyzatora w filtry. Filtracja powietrza może być nawet bardzo zaawansowana, co szczególnie docenią alergicy. Sposób oczyszczania i możliwość wychwytywania konkretnych zanieczyszczeń dyktowane są rodzajem zastosowanego w klimatyzatorze filtra.
• Osuszanie – klimatyzowane powietrze nie jest wysuszone, a zachowuje odpowiednią dla człowieka wilgotność (40 – 60%). Przy tym poziomie wilgotności nie rozwijają się groźne dla naszych organizmów grzyby i pleśnie.
• Jonizowanie – wyposażanie klimatyzatorów w jonizator jest coraz częstsze. Wprawdzie takie urządzenie kosztuje nieco więcej niż standardowe, ale wytwarzane przez jonizator jony ujemne są dla użytkowników prawdziwym dobrodziejstwem zdrowotnym.
Jeśli klimatyzacja, to tylko działająca poprawnie!
Pamiętajmy, że aby móc w pełni wydajnie i sprawnie korzystać z bogatej funkcjonalności klimatyzatorów, urządzenia te wymagają poprawnie przeprowadzonego montażu i regularnego serwisowania. Czynności te najlepiej jest zlecić uprawnionym fachowcom. Taką kadrą pracowniczą dysponuje m.in. firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa) – rynkowy lider w branży klimatyzacyjnej.