Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora?
Poprawny dobór mocy klimatyzatora to podstawa wydajnie działającej klimatyzacji w domu czy miejscu pracy. Urządzenie o zbyt małej mocy nie schłodzi powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury. Zaś sprzęt o mocy większej niż potrzebna, jest droższy w zakupie i eksploatacji. A jak dobrać klimatyzator do istniejących warunków? O tym poniżej.
Moc chłodnicza klimatyzatora – jak ją dobrać?
Wprawdzie większość firm klimatyzacyjnych bezpłatnie dobiera moc chłodniczą oferowanych przez siebie urządzeń, ale warto też samodzielnie potrafić oszacować indywidualne zapotrzebowanie na chłód dostarczany montowanym systemem.
W największym uproszczeniu moc chłodniczą klimatyzatora oblicza się na podstawie wzoru:
m2 (powierzchnia pomieszczenia) x 100 = W (moc chłodnicza klimatyzatora)
Powyższe wyliczenie pozwala wysnuć wniosek, że dla przykładowej powierzchni 20 m2 potrzebny będzie klimatyzator o mocy około 2 kW. Należy jednak pamiętać, że podany wzór dotyczy jedynie pomieszczeń o standardowej wysokości, tj. 2,5 – 2,8 m.
Dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,8 m stosuje się inne odwzorowanie:
m3 (kubatura pomieszczenia) x 40 = W (moc chłodnicza klimatyzatora)
Jednak i przemnożenie metrów sześciennych przez współczynnik równy 40 pozwala uzyskać jedynie przybliżoną moc. W tym przypadku dla przykładowego pomieszczenia o wielkości 20 m2 i wysokości 3 m (dla kubatury 60 m3), powinna ona wynieść około 2,5 kW.
Moc klimatyzatora – co należy uwzględnić?
Jak zostało to już wspomniane – na podstawie wielkości i wysokości pomieszczenia możliwe jest określenie jedynie przybliżonej mocy klimatyzatora.
W celu uzyskania ściślejszych wyników należy ponadto uwzględnić:
• liczbę osób przebywających stale w danym wnętrzu;
• ilość urządzeń generujących ciepło (lodówka, telewizor, komputer itp.);
• ilość i rodzaj punktów świetlnych (np. żarówki tradycyjne lub typu LED);
• usytuowanie pomieszczenia (parter, piętro, poddasze) i sąsiedztwo innych pomieszczeń (klimatyzowanych, nieklimatyzowanych);
• izolacja termiczna ścian, podłóg, stropu;
• rodzaj osłon okiennych (zewnętrzne, wewnętrzne);
• powierzchnia i usytuowanie względem stron świata wszystkich przeszkleń.
Kiedy zapotrzebowanie na moc chłodniczą wymaga zwiększenia?
Jest klika typowych przykładów, w których moc chłodniczą dobieranych klimatyzatorów zwiększa się w sposób obligatoryjny. To przede wszystkim dodanie 100 W na każdego stale korzystającego z klimatyzacji użytkownika i od 100 do 200 W na każde urządzenie generujące ciepło podczas pracy.
Ponadto zapotrzebowanie na moc chłodniczą należy zwiększyć:
• o 10 – 20% w przypadku pomieszczeń o słabej izolacji;
• o 10 – 20% dla salonów połączonych z kuchnią;
• o 20 – 30% dla pomieszczeń z oknami usytuowanymi na zachód;
• o 30 – 50% dla poddaszy użytkowych.
Bezpłatne wyliczenie mocy klimatyzatora od firmy Went-Klima
Profesjonalne firmy klimatyzacyjne dysponują specjalistycznymi programami komputerowymi, dzięki którym obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą klimatyzatorów jest bardzo precyzyjne i trwa jedynie chwilę. Taką usługę oferuje m.in. autoryzowany instalator Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa). Pracownicy tej firmy z przyjemnością i bezpłatnie obliczą potrzebną moc klimatyzatora, dokonają wyceny systemu, zamontują go i obejmą serwisem.