Regulacja wilgotności powietrza za pomocą klimatyzatora – czy to możliwe?
Dostępne aktualnie klimatyzatory to bardzo czułe i precyzyjne urządzenia. Faktem oczywistym jest, że za ich pomocą można regulować temperaturę we wnętrzach. A jak ma się możliwość sterowania wilgotnością powietrza? O tym w poniższym artykule.
Komfortowy mikroklimat
Poprzez komfortowy dla człowieka mikroklimat należy rozumieć odpowiednią temperaturę otoczenia i właściwą wilgotność powietrza. Przeprowadzone analizy wskazują, że w lecie czujemy się najlepiej przy temperaturze 23 – 26°C i wilgotności oscylującej w granicach 40 – 60%. Temperatura otoczenia ma wpływ na wydajność naszej pracy. Zaś wilgotność nie pozostaje bez znaczenia wobec stanu zdrowia.
W warunkach skrajnych upałów (powyżej 26°C) efektywność zawodowa drastycznie spada, bo człowiek poci się i nadmiernie odczuwa przemęczenie. Natomiast przy niskiej wilgotności dochodzi do przesuszenia błon śluzowych górnych dróg oddechowych i związanego z tym dyskomfortu. Z kolei zbyt wysoka wilgotność powietrza to doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych dla naszego organizmu zarodników pleśni i grzybów.
Klimatyzacja a mikroklimat w pomieszczeniu
Poprawnie zamontowany i właściwie eksploatowany system klimatyzacyjny poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mity związane ze szkodliwością klimatyzacji dla człowieka wynikają wyłącznie z błędów instalacyjnych bądź użytkowych (najczęstszym jest nadmierne obniżanie temperatury).
Działający w wersji chłodzącej klimatyzator wykrapla parę wodną z powietrza, co nierozłącznie jest związane z jego osuszaniem. W standardowych warunkach (domowych czy biurowych) nie jest to jednak wadą, bo tu przeważnie mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci.
Możliwości klimatyzatorów w zakresie regulacji wilgotności powietrza
Klimatyzatory przeznaczone do użytku domowego czy w firmach nie stwarzają możliwości regulowania wilgotnością powietrza. Jest ona zależna od zadanej temperatury i zmienna jedynie wraz z tą temperaturą.
Jednak aktualnie są systemy klimatyzacyjne, które pozwalają na powyższe. To specjalistyczne, bardzo precyzyjne i wyposażone w higrostaty klimatyzatory, które znajdują zastosowanie np. w farmaceutyce, na szpitalnych salach operacyjnych itp.
Odpowiednia prędkość przepływu powietrza w klimatyzatorze
Warto wiedzieć, że nieznaczne podwyższenie wilgotności można osiągnąć poprzez zwiększenie prędkości przepływu powietrza w klimatyzatorze. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość ta nie powinna przekraczać 0,2 m/s.
Niestosowanie się do powyższej zasady i dodatkowe niewłaściwe ukierunkowanie nadmuchu może skutkować wyraźnym odczuwaniem przeciągu, a nawet dolegliwościami zdrowotnymi.
Fachowa regulacja klimatyzatora
Bardzo ważne jest, aby klimatyzator pracował w sposób optymalny (zaleca się obniżanie temperatury rzeczywistej maksymalnie o 7°C. Niezdrowa może okazać się również ingerencja niepowołanych osób w regulację nadmuchu. Czynności te najlepiej zlecić wykwalifikowanym instalatorom, których znajdziemy np. w firmie Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa).