Rekuperacja – czym jest i czy się opłaca?
W nowoczesnym budownictwie rekuperacja coraz częściej zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jest to rozwiązanie wydajniejsze, działające skuteczniej i pozwalające odzyskać pewną część energii cieplnej wytwarzanej do ogrzania budynku. Wprawdzie zakup rekuperatora generuje określone koszty, ale inwestycja zwraca się już po kilku latach.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje poprzez ciągi kominowe. Ma to swoje wady, gdyż jest związane z niepotrzebnym wychładzaniem się wnętrz domu oraz z niedostatecznym usuwaniem wilgoci z budynku. W wielu przypadkach wentylacja grawitacyjna jest zwyczajnie niewystarczająca.
W wentylacji mechanicznej ruch powietrza jest wymuszany i kontrolowany przez rekuperator. Urządzenie to nawiewa do pomieszczeń powietrze świeże i usuwa (zasysa) z nich powietrze zużyte. Odbywa się to za pomocą dwóch oddzielnych kanalików, dzięki czemu powietrze zużyte nie miesza się ze świeżym.
Jednocześnie rekuperator oczyszcza powietrze pochodzące z zewnętrz oraz wstępnie je podgrzewa. Dzięki temu we wnętrzach domu wyposażonego w rekuperację zawsze panuje sprzyjający człowiekowi mikroklimat i optymalne warunki termiczne. Najwięksi zwolennicy rekuperacji mawiają nawet, że obecność i działanie tego sytemu daje się odczuć już od samego progu domu.
Rekuperacja – czy to się opłaca?
Wentylacja z rekuperatorem jest coraz częściej stosowana w nowych domach. Na montaż tego typu systemów decydują się też inwestorzy poddający budynki termomodernizacji. I nic dziwnego, bo rekuperacja nie jest aż tak kosztowna, a ma wiele zalet.
Oprócz tego, że pozwala stale cieszyć się użytkownikom ze świeżego i oczyszczonego powietrza, zapobiega również powstawaniu wilgoci w budynku, chroniąc go przed niszczeniem i zmniejszeniem skuteczności zastosowanej izolacji termicznej.
To jednak nie wszystko. Działanie wentylacji mechanicznej pozwala w sposób znaczący oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. System zapobiega ubytkom ciepła z pomieszczeń, poprawiając efektywność energetyczną budynku. W związku z powyższym jest opłacalny także pod względem ekonomicznym. Inwestycja zwraca się przeważnie już po kilku latach.
Decyzja o montażu rekuperacji – kiedy najlepiej ją podjąć?
Z rekuperacją jest tak, jak z większością instalacji w domu – najlepiej zdecydować o ich posiadaniu na etapie budowy. Zaplanowanie we wskazanym czasie wentylacji mechanicznej pozwala oszczędzić na wykonywaniu standardowych kominów wentylacyjnych.
Jednak rekuperację można również wykonać podczas poważniejszego remontu (np. w czasie przeprowadzania termomodernizacji). Bezpłatną wycenę, fachowy projekt oraz profesjonalny montaż systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oferuje np. firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa), jeden z rynkowych liderów w branży instalacyjnej.