Jaki klimatyzator wybrać do serwerowni?
Serwerownie to pomieszczenia szczególnie ważne dla funkcjonowania wielu firm. Awarie następujące w tych miejscach mogą prowadzić do paraliżu organizacji pracy i ogromnych strat. Aby uniknąć usterek w centrach danych, trzeba zapewnić im stały i optymalny poziom temperatury oraz wilgotności powietrza. Nie jest to wcale proste, bo klimatyzacja w serwerowniach musi działać nieprzerwanie i często w wyjątkowo trudnych warunkach.
Odpowiedni klimatyzator do serwerowni
Należy zdawać sobie sprawę, że o ile standardowa domowa klimatyzacja jest wykorzystywana jedynie okresowo, o tyle klimatyzator w serwerowni musi pracować nieprzerwanie (24h/dobę i przez okrągły rok). Dodatkowo pamiętajmy, że wykrycie jego awarii nie jest tak oczywiste, jak w przypadku klimatyzacji domowej, bo serwerownie nie są pomieszczeniami zbyt często uczęszczanymi przez ludzi.
Zatem klimatyzator umieszczany w tym szczególnym miejscu powinien charakteryzować się przede wszystkim bezpieczeństwem i niezawodnością pracy. Wymagania wobec urządzenia chłodniczego podnosi już sam fakt ciągłości działania. A do tego dochodzą jeszcze duże różnice temperatur zdarzające się w naszym klimacie (od -20 do ponad 35°C) oraz konieczność oczyszczania powietrza z kurzu i innych zanieczyszczeń mogących mieć negatywny wpływ na pracę serwerów. Takim warunkom są w stanie sprostać jedynie wybrane (szczególnie trwałe) modele klimatyzatorów lub profesjonalna klimatyzacja precyzyjna.
Klimatyzacja tupu split w serwerowni – czy to wystarczy?
Dobór klimatyzatora do serwerowni (jak do każdego innego wnętrza) poprzedza się oczywiście oszacowaniem powierzchni i kubatury pomieszczenia. W małych serwerowniach, w których serwery nie generują zbyt dużej mocy cieplnej (do 180W/m2), dopuszczalne jest zastosowanie klimatyzacji typu split.
Pamiętajmy jednak, że klimatyzator składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (split) będzie musiał w tym przypadku pracować w trybie chłodzenia nawet wówczas, gdy temperatura na zewnętrz spadnie poniżej -15°C. Trzeba zatem uwzględnić temperaturowy zakres pracy wybieranego urządzenia.
Ponadto, zastosowanie w serwerowni jednego tylko klimatyzatora split jest dość ryzykowne, ponieważ w razie jego awarii, pomieszczenie przestanie być klimatyzowane, co może odbić się na sprawności serwerów. Dlatego poleca się stosować kilka zestawów urządzeń (przynajmniej dwóch), z których każdy będzie w stanie samodzielnie utrzymać zadane parametry temperaturowo-wilgotnościowe, i których pracę można zaprogramować naprzemiennie (np. po 12 godzin na dobę).
Automatyka do klimatyzacji w serwerowni
Dobrze wykonana instalacja klimatyzacyjna w pomieszczeniu serwerowni to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Oprócz tego konieczne jest jeszcze zapewnienie sprawnego i przewidującego wiele okoliczności sytemu sterowania pracą urządzeń chłodzących (przełączania klimatyzatorów w cykle pracy naprzemiennej, wzajemnego przejmowania przez nie pracy nadmiarowej, przejmowania pracy w wypadku awarii, sygnalizowania usterek).
Podwyższone wymagania stawiane przez serwerownie wymagają wykonania profesjonalnego projektu instalacji, właściwego doboru urządzeń i fachowego montażu. Czynności te poleca się powierzyć uprawnionym instalatorom. Znaleźć ich można np. w firmie Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa), posiadającej wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach.