Rekuperacja inaczej wentylacja z odzyskiem ciepła
Duże koszty energii motywują do oszczędności.
Należy wiedzieć, że zimą duże straty ciepła powodowane są przez wentylacje.
Razem z wietrzeniem tracimy także ciepło. Nowy dom dzięki coraz lepszym materiałom i technologiom traci energie zupełnie inaczej niż stare domy budowane parę lat temu.
Energooszczędny dom przez ściany, dach i okna może tracić bardzo mało ciepła. Wentylacja w budynkach powinna nie tylko zapewniać odpowiednią ilość świeżego powietrza i usuwać nieprzyjemne zapachy, ale powinna też odzyskiwać ciepło.
Takie ciepło jest tracone w przypadku tradycyjnej wentylacji. W dzisiejszych czasach gdy technologia poszła znacznie do przodu,producenci oferują system nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła z rekuperatora. Takie rozwiązanie oparte na wysokiej klasy urządzeniach zapewnia odzysk ciepła z powietrza w 95 %.
Dla nas oznacza to duże oszczędności ze względu na niższe koszty ogrzewania.
System nawiewno-wywiewny zapewnia nam zawsze świeże powietrze w pomieszczeniach. Takie zastosowanie działa w dwie strony. Latem rekuperator będzie odzyskiwał nam chłód z powietrza wywiewanego. Należy pamiętać, że rekuperator konstruowany jest do odzysku ciepła. Efekt chłodzenia jest w nich bardzo mały, aby schłodzić pomieszczenia należy zastosować dodatkowe urządzenia.
Na rynku jest dostępnych coraz więcej rekuperatorów. Wybierając konkretny model warto sprawdzić koszty eksploatacyjne.(koszty wymiennych filtrów i zużycie enegrii)
Warto również zasięgnąć opinii fachowca który odpowiednio dobierze wielkość urządzenia do potrzeb budynku gdzie ma się znajdować. Dobór urządzenia powinien uwzględniać nie tylko odzysk, ale także siłę z jaką wentylator dmucha.
Zwrócić uwagę na poziom hałasu, aby nie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu.
Warto wiedzieć, że dobrze wykonany system rekuperatora pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. 257 Najlepsza centrala źle zamontowana nie będzie spełniać swojej roli.
Aby rekuperator funkcjonował bezgłośnie z odzyskiem ciepła ważne jest:
- Dobrze dobrane rury i ich średnice
- Obliczenie oporu instalacji
- Ocieplenie instalacji
- Wymiana filtrówWarto również pomyśleć o gruntownym wymienniku ciepła który zamiast dostarczać zimne powietrze prosto z zewnątrz,zimą dostarcza powietrze ogrzane a latem ochłodzone. Oznacza to większe oszczędności.
Ważne: Przed podjęciem współpracy z jakąkolwiek firmą warto upewnić się, że posiada ona autoryzacje od producenta rekuperatora.