Czy warto inwestować w rekuperację ?
Jeśli chcemy się zdecydować na posiadanie rekuperacji w domu musimy się najpierw dowiedzieć na czym ona polega i za co jest odpowiedzialna w naszym domu.
CO TO JEST REKUPERACJA?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy niestety niesie to za sobą wiele wad takie jak:
- wychładzanie domu
- nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.
Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem.
Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.
Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na;
- czyste
- świeże
JAK DZIAŁA REKUPERATOR?
Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie.
Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze!
Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.
Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien.
Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.